mobil uygulamalarda akılcı çözümler
   
Cepall, iOS ve Android işletim sistemleriyle çalışan her türlü mobil platformda (iPhone, iPad, Samsung Galaxy S/S2, Samsung Galaxy Tab, vb.) hayatı kolaylaştıran uygulamalar geliştirmeyi kendisine hedef almış bir yazılım grubudur. Yaklaşık bir yıldır faaliyet gösteren Cepall bu kısa süre içerisinde beğeni toplamış birçok ürününü kullanıma sunmuştur.

Cepall dinamik yapısıyla mobil uygulama teknolojilerini yakından takip ederek kendisini sürekli yenilemektedir. Sahip olduğu ürünleri ve kabiliyetlerini hızla artıran Cepall, alanında lider olmayı hedeflemektedir.

www.hurriyet.com

Self servis gitti self garson geldi

Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunu restoran işletmecisi Bülent Civelek, üniversiteden arkadaşları ve bir teknoloji şirketinin desteği ile ayrı binalarda bulunan restoranını dijital teknoloji ile tamamen otomatik hale getirip, siparişlerin garsonsuz verilebilmesini sağladı.

29 Ocak 2012

Menü tablette
Self garson adı verilen sistem sayesinde işletmede basılı menü kullanılmıyor. Müşteriler menüye iPhone ve android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlarından veya kendilerine sağlanan tablet bilgisayarlardan erişebiliyor. aynı sistem ile garsona ihtiyaç duymadan siparişlerini doğrudan mutfağa veren müşteriler, diledikleri takdirde garson çağırabiliyor ya da hesap isteyebiliyor. Siparişin ardından yemek bekleyen müşteriler, internete girebiliyor, oyun oynayabiliyor.

Müşteriler, masaların üzerinde bulunan tablet bilgisayar sayesinde siparişleriyle ilgili "az tuzlu, iyi pişmiş, soğansız" gibi notlarını da doğrudan mutfaktaki şefe ulaştırabiliyor. Restoranda görünürde hiçbir garson bulunmuyor. Self garson ile mutfağa bağlanan müşteriler, kameradan mutfağın ve siparişlerinin durumunu görebiliyor, şefler ile konuşabiliyor. İşletmeci Bülent Civelek, müşterilerin sağladıkları tablet bilgisayarlarla hoş vakit geçirdiklerini, yemeğin bekleme süresince hiç sıkılmadıklarını ifade ediyor.

Karışıklığa son
Sistem, restoran hizmetleriyle ilgili ayrıca birçok yenilik ve avantajlar da sağladığı belirtiliyor. Geliştirilen sistem sayesinde farklı dillerde, istenilen detayda, müşterinin isteği doğrultusunda zengin menüler hazırlanabiliyor, siparişin alınmasında yaşanan karışıklıklar önlenebiliyor.

www.iha.com.tr

Garson yerine IPad

Başkentte bir kafe işletmecisi teknolojiyi yemek masasına getirerek müşteri ile mutfak arasında direk bağlantı kurulmasını sağladı.

19.12.2011
ANKARA

Çankaya Beykoz Sokak'ta bulunan Nevalem Kafe'nin işletmecisi Bülent Civelek, kafeyi genişletmesinin ardından yolun karşı tarafında kalan mutfak ile bağlantı kurmak için teknolojiden yararlanmaya karar verdi. Civelek, her masaya bir tablet bilgisayar koyarak müşterilerin menüyü inceleme ve özel tercihlerini direkt olarak mutfaktaki görevlilere iletmelerini sağladı. Kafe işletmecisi müşteri yemeğin servis yapılmasını beklerken de internete girerek hem sıkılmıyor hem de işlerini takip edebiliyor.

Kafe işletmecisi Civelek, Osmanlı ve ev yemekleri ile hizmet veren işletmelerine özellikle gençlerin ve yabancı uyruklu öğrencilerin tercih ettiklerini belirterek amaçlarının müşterilerin tercihlerini en iyi şekilde sofraya yansıtmak olduğunu kaydetti. Civelek, müşterilerin bilgisayarlar aracılığıyla menüdeki yemeklerden tercihlerini direkt olarak mutfağa iletebildiklerini vurgulayarak bunu yaparken de 'az tuzlu' , 'az yağlı' gibi özel tercihlerini de belirtebildiklerini kaydetti. Civelek, servis yapılmasını bekleyen müşterinin masada bulunan bilgisayarla vakit geçirerek sıkılmamasının da sağlandığını kaydetti. Civelek, müşterinin hesabı da bilgisayar aracılığıyla istediğini ifade ederek böylece garson bekleme gibi bir sıkıntının ortadan kaldırıldığını anlattı. Kafe işletmecisi Civelek, ayrıca, üst kısımları bilgisayar ekranı olarak dizayn edilen yemek masaları ile de müşterilerin yemeklerini yerken internete rahatlıkla girebildiğini söyledi.

Cafe müşterileri de verilen hizmetten duydukları memnuniyeti dile getirerek yemeklerini beklerken internette gezindiklerini kaydettiler.